Римес Месна индустрија
(@rimesmk)

293 posts

220 followers

61 followings

#ЗаВкусотСеЗборува

rimesmk hasn't posted story on Instagram in 24h.

Photos and Videos posted by rimesmk

#РимесПредлог: Во коментар пишете ни на кој начин најчесто ги подготвувате пилешките крилца од Римес. Следете нè за да ја дознаете нашата омилена рецепта!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

МАРИНИРАНИ РЕБРА НА СКАРА⠀ Потребни состојки:⠀ ▪ 600 гр свински ребра од Римес⠀ Маринада⠀ ▪ 1 китка магдонос⠀ ▪ 2 лажици соја сос⠀ ▪ 1 лимон⠀ ▪ 4 чешниња лук⠀ ▪ 1 лажица црвен пипер⠀ ▪ 50 гр сенф⠀ ▪ 50 гр мед⠀ ▪ 100мл маслиново масло⠀ ▪ 1 лажица црн бибер⠀ Начин на подготовка:⠀ ▪ Ситно го сецкаме магдоносот на даската за сецкање. Се додаваме во еден сад во кој ќе ја подготвиме маринадата. Лимонот го цедиме и сокот го ставаме во садот.⠀ ▪ Сите останати состојки кои се мешаат во садот. Се земаат ребрата и се премачкуваат со маринадата и се оставаат еден час да отстојат.⠀ ▪ Скарата ја премачкуваме со маснотија и ги редиме свинските ребра. Како се печат, така постепено се премачкуваат со маринадата. Се превртуваат од другата страна и истата постапка и таму ја повторуваме.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува

#РимесПредлог: Во коментар пишете ни на кој начин најчесто ги подготвувате свинските ребра од Римес. Следете нè за да ја дознаете нашата омилена рецепта!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

#РимесСовет: Доколку месото е делумно замрзнато, многу полесно можете да го исечете на тенки рамномерни парчиња.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

ТОРТИЉА СО МЕЛЕНО МЕСО И БЕШАМЕЛ СОС⠀ Потребни состојки:⠀ ▪ 8 готови тортилји⠀ ▪ 400 гр мелено месо од Римес + 1 главица кромид⠀ ▪ 1 лажиче мешан сув зачин⠀ ▪ сол и зачини по желба⠀ ▪ зеленчук по желба⠀ Бешамел сос⠀ ▪ 1 полна лажица брашно⠀ ▪ 30 гр путер⠀ ▪ 250 мл млеко⠀ ▪ сол по желба⠀ ▪ 2 домати⠀ Начин на подготовка:⠀ ▪ Го запржуваме кромидот додека омекне, а потоа го додаваме меленото месо, при крај ги додаваме зачините.⠀ ▪ Бешамелот го приготвуваме така што во теџерче на тивко ставаме да се топи путерот, се додава брашното и се запржува. Потоа се додава претходно стоплено млеко за да не се направат грутки во сосот, додаваме сол и мешаме се додека не ни се згусне сосот.⠀ ▪ Оставаме бешамелот малку да се подолади, а потоа го мачкаме на секоја тортилја.⠀ ▪ Додаваме од месото и зеленчукот.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува

За денешната вечера подгответе неодоливо-вкусни пилешки копанчиња од Римес со скараџиски сос!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

#РимесПредлог: Во коментар пишете ни на кој начин најчесто го подготвувате меленото месо од Римес. Следете нè за да ја дознаете нашата омилена рецепта!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

#РимесСовет: Додека го готвите месото можете да го премачкувате со сосот од маринадата за додатно збогатен вкус.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily