Римес Месна индустрија
(@rimesmk)

293 posts

220 followers

61 followings

#ЗаВкусотСеЗборува

Photos and Videos posted by rimesmk

ТЕРИЈАКИ ПИЛЕШКО ⠀ ⠀ Потребни состојки:⠀ ▪ 2 парчиња пилешки стек од Римес⠀ ▪ 50 ml соја сос⠀ ▪ 1 лажица сусамово масло⠀ ▪ 2 лажици мед⠀ ▪ 2 иситнети чешниња лук⠀ ▪ 2 кафени лажички мелен свеж ѓумбир⠀ ▪ 1 кафена лажичка густин⠀ ▪ масло за готвење⠀ сол и црн бибер⠀ ⠀ Начин на подготовка:⠀ За подготовка на сосот, во сад измешајте ги соја сосот, сусамовото масло, медот, лукот, ѓумбирот и густинот.⠀ Во тава за пржење, загрејте масло за готвење. Пилешкиот стек исечете ги на помали парчиња и зачинете го со сол и црн бибер. Пржете го додека не се зацрвени од сите страни, или околу 10 минути.⠀ Посипете го сосот врз пилешкото и динстајте додека сосот не се згусне и пилешкото не е целосно зготвено.⠀ Сервирајте со ориз и обарена брокула, а за дополнителен вкус, одозгора додајте сусам и ситно сечкан млад кромид.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува

#РимесПредлог: Во коментар пишете ни на кој начин најчесто го подготвувате пилешкиот стек од Римес. Следете нè за да ја дознаете нашата омилена рецепта!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

СОЧНО СВИНСКО ФИЛЕ СО ЗЕЛЕНЧУК⠀ ⠀ Потребни состојки:⠀ ▪ 2 парчиња свинско филе од Римес⠀ ▪ 1 лажица масло за готвење⠀ ▪ 1 лажица путер⠀ ▪ 2 ситно исецкани кромиди⠀ ▪ 3 сецкани пиперки⠀ ▪ 2 иситнети чешниња лук⠀ ▪ 1 лажица сенф⠀ ▪ 1 лажица свежа или сушена мајчина душица⠀ ▪ сол и црн бибер⠀ ⠀ Начин на подготовка:⠀ Посолете ги парчињата свинско филе. Во загреана тава, ставете го маслото за готвење и пржете го свинското филе додека не добие кора од сите страни и потоа оставете го на страна да одмори.⠀ Во истата тава, загрејте го путерот, а во него додајте ги кромидот, лукот и пиперките и динстајте ги додека не омекнат со повремено мешање. Пред самиот крај, додајте ги зачините.⠀ Свинското филе премачкајте го со сенфот и вратете го во тавата врз зготвените зеленчуци и заедно печете ги во рерна на 200˚C околу 15-20 минути.⠀ За да го сервирате, исечете го свинското филе на парчиња со дебелина од 3 cm со што ќе ги задржите сите негови природни сокови.⠀ #ЗаВкусотСеЗборува

Совршеното мезе за петок навечер, печурки полнети со колбас од Римес, кромид, пиперки и моцарела!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily

#РимесПредлог: Во коментар пишете ни на кој начин најчесто го подготвувате свинското филе од Римес. Следете нè за да ја дознаете нашата омилена рецепта!⠀ #ЗаВкусотСеЗборува #Римес #меснаиндустрија #месарница #фотонаденот #инстаграмџии⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #rimes #meatindustry #meat #protein #breakfast #lunch #dinner #foodporn #food #healthy #menu #instadaily